The HIT Exhibition 2019

Jury statement

Read the statement from the jury here:

In Norwegian

In English

Exhibiting artists (DOWNLOAD PDF-FILE)

Argentina

Pradal, Lorena

Australia

Grant-Iramu, Tanika

Hanks, Rew

McLean, Peter

Shinfield, Gary

Starling, Anne

Austria

Egger, Manfred

Bangladesh

Anisuzzaman, Md.

Zaman, Rubya

Belgium

Peeters, Goedele

Bulgaria

Miteva, Diana

Canada

Berg, Stefan

Besant, Derek Michael

Derda, Agata

Dodds, Pamela

Graham, John

Peturson, Laura

Chile

Avila, Marcela

China

Jiantang, Wu

Croatia

Vivoda, Ana

Denmark

Agerbo, Bjarne

Bazel, Mario

Brandes, Peter

Danø, Rasmus

Gertz, Lotte

Egypt

Mousa, Amani

Finland

Pelkonen, Ari

France

Monzies, Emmanuel

Rolland, Anne

Germany

Badock, Benjamin

Gérard, Johannes Christopher

Jolowicz, Gabriela

Wiegand, Herbert

Zaumseil, Uta

Greece

Anastasiou, Loannis

Fragkos, Theodoros

Tsoumani, Aggelina

Hong Kong

Fung, Michelle Kuen Suet

India

Chatterjee, Jayeeta

Dhiman, Rahul

Khemka, Janhavi

Pawar, Shivam

Rakesh, Bani

Shah, Dimple B

Tripathi, Abhishikha

Waghmare, Chandrashekhar

Iran

Mottaghi, Fereshteh

Zahedi, Fateme

Ireland

Barry, Brian

Israel

Larom, Elad

Italy

Rizzi, Alessandro

Trentin, Marco

Japan

Yuasa, Katsutoshi

Latvia

Neilands, Svens

Lithuania

Norvilaité, Kristina

Mexico

Kitchengs, Kena

Martinez, Jesus

Mendoza, Isabel

Valdes, Luis Miguel

Namibia

Madisia, Josef F. H

Netherlands

Brouwer, Bert

Mulder, Douwe

New Zealand

McManus, Faith

Norway

Aronsson, Märit

Baltzersen, Idun

Berg, Patrik

Björkendal, Nina

Borchgrevink, Hanne

Dahl, Cathrine og Aas, Ørjan

Dæhli, John

Ebbing, Julie

Emmerhoff, Karoline

Ferking, Anna Kristin

Finne, Gro

Furuholmen, Magne

Grønstad, Ragna Misvær

Gundersen, Tom

Guttormsen, Beatrice

Halvorsen, Knut Eerik Wessel

Hansen, Johannes B.

Hansen, Tore

Härenstam, Mattias

Haukelidsæter, Åsmund

Hovdenak, Eli

Kampen, Marthe

Kampmann, Anne

Kierulf, Annette

Kierulf, Caroline

Krohn, Sonja

Landa, Solveig

Lindrupsen, Tor

Lorenzen, Anna Christina

Lunde, Njål

Maurstig, Karen Helga

Nogva, Karin Augusta

Nygård, Per Kristian

Palais, Krister

Prestegård, Elly

Rios, David A.

Rosenlund Kvam, August

Rødseth, Elin

Solberg, Johan

Somby, Marte Lill

Stamnes, Håvard

Strand, Randi Annie

Tversland, Espen

Vegge, Gunhild og Kolsrud, Lasse

Zakarias, Yngve

Østebø, Bernhard

Øverbye, Embla

Peru

Flores Altuna, Kevin

Poland

Chomicz, Malgorzata

Czapor-Zaręba, Barbara

Dyrda, Zuzanna

Krzywdziak, Paweł

Muszynska-Jozefowicz, Marta

Nieć, Franciszek

Piercc, Ajk Björn

Pomykała, Karol

Rzepecka, Martyna

Szafran, Karol

Szplit, Magda

Tajer, Paweł

Tereszkiewicz, Katarzyna

Tylbor-Kubrakiewicz, Wojciech

Vysotskaya, Ksenia

Wanat, Magdalena

Wojciechowska, Julia Feliksa

Russia

Aboimova, Olga

Danilova, Olga

Karnar-Lemesheva, Maria

Serbia

Dimitrije, Pecić

Sweden

Ahmed, Modhir

Berggren, Jim

Sternäng, Peter

Svensson, Ingela

Switzerland

Bosson, Annick

Gallizzi, Eva

Utzni, Sebastian

Weber, Andreas

Thailand

Charoenthurayont, Nateepol

Piangchoompu, Praween

 Turkey

Çinar, Semih

Gök, Muhammed Fatih

UK

Bousfield, Neil

Burrows, Anita

Coldwell, Paul

Collier, Lauren

Harnett, Marie

O'Reilly, Oran

Phillips, Ciara

Scott, Sheena

Thomas, Ashley

Vaughan, Matthew

Willingham, Roy

Wong, Wai

USA

Abraham, J.L.

Back, Cynthia

Bell, Barbara

Hajdamowicz, Lech

Mercado, Stephanie

Panske, Gail

Rice, Mark

Stinnett, Hester

Suarez, Sergio

Wood, Ken

Vietnam

Pham Khac, Quang